Zdraví By: epSos .de

Autor: Hedvika Kachlíková

0

Nechráněný styk nebo prasklý kondom? Pomůže vám pilulka “PO“.

Stejně jako kondom, mohla by pilulka “PO“, jak se jí laicky říká, dřímat v každé kabelce, nebo peněžence slečen a žen. A docela dost žen, které nehodu, nebo sex v opojení prožily, tuhle pojistku mají.

Každé se někdy může přihodit, že se při sexu poruší kondom a po chvíli slasti zjistí, že je roztržen a jejich milenec by teoreticky mohl být za devět měsíců otcem jejich dítěte. Zvláště nepříjemné je to o víkendu, kdy je nutné zajet na pohotovost, protože praktický lékař ani gynekolog neordinuje…

I když by se měla pilulka užít do třech dnů po nechráněném pohlavním styku, nervozitě a obavám uděláte přítrž tím rychleji, čím dříve ji vezmete.

Jen na lékařský předpis

V některých zemích je tato “kouzelná“ pilulka volně prodejná, u nás je však stále na předpis. A lékaři vědí proč. V lékárně pak vydají Postinor-2, Escapelle nebo třeba ElleOne.

Jejím užitím nadopujete vaše tělo mnohonásobným množstvím hormonů, než mu dodává např. hormonální antikoncepce. Tabletka by se proto měla užívat jen ve výjimečných případech a neměla by být brána na lehkou váhu. Nejčastější možné užití je po dvou týdnech. I tak ale přináší pocity nevolnosti, bolesti hlavy, napětí, nervozity… jako když s ženou “mávají“ hormony.

Jak pilulka “PO“ funguje

Neochrání sice před pohlavními nemocemi, ale zabrání spermiím oplodnit vajíčko, nebo uhnízdit se ve sliznici dělohy.

Pokud ji vezmete hned po styku, nedojde ani k oplodnění vajíčka. Po 24 hodinách už je vajíčko oplodněné, ale pilulka zabrání jeho zdárnému uhnízdění se do sliznice dělohy a klasicky odejde s příchodem menstruace. Díky hormonální záplavě lze předpokládat rozhození menstruačního cyklu, které může trvat i několik měsíců.

 

Nehoda při pohlavním styku potká většinu z nás a lékaři jsou na tyto žádosti pacientek zvyklí. Nestyďte se proto zaklepat na dveře ordinace a poprosit o recept na některou z pilulek po nechráněném pohlavním styku. Snažte se podobným situacím předcházet a rozhodně pilulku „PO“ neužívejte jakoby nic.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru ↑