Zdraví

Autor: redakce

0

I vhodné testy mohou pomoci zpomalit pandemii

Covid už na planetě řádí lehce přes dva roky, a i když zde existují indicie, že by snad pandemie měla letos konečně polevit, stále je potřeba se mít na pozoru. Částečně zamezit šíření viru je ovšem možné už dnes. Účinné jsou kupříkladu i domácí antigenní testy.

Každý zodpovídá nejen za sebe, ale i za ostatní

Covid se šíří víceméně stejným způsobem jako každé jiné respirační onemocnění, tedy vzduchem. Je však potřeba být blízko nakaženého člověka. Proto je nejúčinnější zbraní proti čínskému viru snaha se stýkat s lidmi co nejméně.

Velmi nápomocné jsou i respirátory. Hlavně modely se značením FFP2 a FFP3 jsou proti virové nákaze velice dobré. Musí se však nosit správně, což ne každý dodržuje.

Mezi důležité proticovidové zbraně patří i antigenní testy. Ty si každý může udělat doma sám a není tak potřeba při každém zakašlání běžet k doktorovi. Šetří se tím čas a zároveň snižuje možnost přenosu nákazy.

corona-test-g81802e76f_1920

Cena je příznivá

Jednou z podstatných výhod antigenních testů je, že nejsou vůbec drahé. Dají se sehnat i za padesát korun, případně i méně. Pro většinové obyvatelstvo by tak neměl být problém nakoupit jich pár do domácnosti a v případě potřeby ihned použít.

Snadné použití

Udělat si správně antigenní test zvládne i odrostlejší dítě. Omladina se koneckonců na českých školách testuje poměrně pravidelně.

Stačí se v podstatě jen řídit návodem. Důležité je příliš na tyčinku netlačit, jinak může dojít ke spuštění krve z nosu a případnému otoku. Nejedná se ovšem o žádnou tragédii, jen o narušení nosní sliznice, která se dá během pár dní zase do pořádku.

Přesnost není 100%

Antigenní testy postrádají vysokou přesnost PCR alternativ, ale na druhou stranu jsou hotovy prakticky okamžitě. Pozitivní výsledek nemusí automaticky znamenat přítomnost covidové nákazy, avšak obvykle se test nemýlí. V takovém případě je nezbytné kontaktovat obvodního lékaře.
Komentáře jsou uzavřeny:

Nahoru ↑