Bydlení a rekonstrukce

Autor: redakce

0

Jak zvládnout vánoční úklid nábytku opravdu rychle?

Úklid před Vánoci je často noční můrou celé řady hospodyněk, které musí mezi běžné práce zařadit ještě něco navíc. Tím něčím je třeba důkladné utření prachu ze všech poliček anebo leštění nábytku se speciálním povrchem. Jaká pravidla si při úklidu stanovit a jak se k čištění jednotlivých kusů nábytku postavit?

Postupujte systematicky

Generální předvánoční úklid zabere často i několik dní. Dostat byste se při něm měli na všechna místa, která běžně neuklízíte. Hůře dostupné poličky, rámy a kliky dveří, ale i koberce a sedací souprava. To vše musí být na vánoce čisté. Jde vám z toho všeho hlava kolem? Pokud budete při pracích udržovat systematický postup, zvládnete je rychleji a snáze. Jak na to? Při mytí nábytku postupujte shora dolů. Jedině tak si nebudete na již vyčištěná místa nanášet další nepořádek. Stejně tak postupujte v případě celého bytu od jeho nejzazšího bodu až ke vchodu.

Zaměřte se na to, co běžně vynecháváte

Při důkladném vánočním gruntování nezapomínejte ani na to, co běžně přecházíte. Nejčastěji jde o dveře, sedací soupravučalouněný nábytek, ale také koberce a nábytek z dýhy. Zajímavé je, že dveřní křídla obvykle při běžném úklidu neumýváme, přesto patří k částem bytu vystaveným intenzivnímu používání spojenému se zašpiněním. Osahané dveře nejsnáze očistíte vodou s mýdlovým roztokem doplněným o kokosové mléko, které na povrchu materiálu zanechá hedvábně hladký lesk a zároveň se postará i o jeho ochranu a prevenci před dalším zašpiněním.

Zapomeňte na drsný povrch

I v případě, že se na nábytku nachází intenzivnější nánosy nečistot, neberte na něj hrubou stranu houbičky či dokonce drátěnku. Raději vsaďte na intenzivnější čisticí prostředky. Dýhovaný nábytek navíc nezapomeňte povrchově ošetřit vhodným prostředkem s obsahem včelího vosku, který jej zakonzervuje. Na čištění takového nábytku používejte nejlépe utěrku z mikrovlákna, do které se čisticí prostředky dobře vsáknou, ale zároveň se přenesou na povrch nábytku. Opravdu dobře vyčištěné plochy, na které jste použili vhodné přípravky, vykazují na povrchu antistatické vlastnosti, a tak odpuzují další prach, který by se na nich mohl usadit.

Dýhovaný nábytek nikdy nečistíme abrazivními přípravky, nepoužíváme drsné houbičky. Povrch po vyčištění mýdlovým prostředkem ošetříme leštěnkou, která chrání povrch nábytku.




Komentáře jsou uzavřeny:

Nahoru ↑