Rodina povlečení1

Autor: admin

0

Kvalitní a zdravý spánek – jak ho docílit?

Potíte se během spánku nebo naopak je vám zima, často se probouzíte, rána a vstávání je pro vás náročné, jste nevyspalí a neodpočatí? Pokud zažíváte některý z těchto pocitů během spánku, pak ve vaší ložnici není vše tak, jak by mělo. Jak si zajistit kvalitní a zdravý spánek? Máme pro vás několik tipů.

povlečení2

Odstraňte modré světlo

Ptáte se, co to je? Jedná se o světlo, které ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Působí totiž na náš mozek tak, že mu zabraňuje ve tvoření melatoninu a cítění se ospale. A kde se modré světlo nachází? Ve slunečních paprscích, proto nás ranní svícení do okna vždy nastartuje. Ale nachází se nejen v nich. Modré světlo produkuje například i televize, obrazovka počítače nebo mobilní telefon.

Problém nastává v případě, když tato zařízení používáme večer před spánkem. Dávají totiž našemu organismu najevo, že je ráno a blokují tvorbu melatoninu. Proto se vám pak nechce spát. Doporučujeme se těmto zařízením večer vyhnout.

Základem kvalitního spánku je matrace

Kvalitu spánku ovlivňuje samozřejmě také to, na čem spíte, konkrétně matrace a lůžkoviny. Základem je tedy zvolit takovou matraci, která se přizpůsobí tělu, rozloží jeho hmotnost a poskytne mu oporu. Člověk se tak přirozeně uvolní a snáze upadne do hlubokého spánku, což je velmi důležité pro celkový odpočinek.

povlečení1

Tuhost matrace

Správnou tuhost matrace vyberete podle několika kritérií. Důležité je zohlednit náš věk, váhu a délku odpočinku. V potaz se bere samozřejmě i nejčastěji zvolená spací poloha.

Povlečení ovlivňuje kvalitu spánku i vzhled ložnice

Abyste měli kvalitní a zdravý spánek, je třeba si uvědomit, že nejde jen o matraci. Ovlivňují ho samozřejmě i lůžkoviny. Pokud se v noci potíte, mrznete, probouzíte se nebo se nedokážete pořádně vyspat, je na vině materiál ložního prádla.

Na trhu je k dostání povlečení v nejrůznějších materiálech. My však doporučujeme zvolit to přírodní. Po celý rok je vhodné například damaškové ložní povlečení, které v létě chladí a v zimě zase hřeje. Chybu neuděláte ani, když sáhnete po bavlněném povlečení, které patří ke klasice.

Polštář má vliv na náš krk

Kromě povlečení hraje důležitou roli i dobrý polštář, který poskytuje oporu krku i hlavě. Při jeho výběru se zaměřte na materiál, tuhost a tvar, protože v případě nevhodně zvoleného polštáře může dojít k bolesti hlavy, blokaci krční páteře a celkovým problémům se spaním.

Při výběru vemte v potaz také svou nejčastější polohu při spánku. Vyšší pevné polštáře nebo anatomicky tvarované jsou ideální pro spánek na zádech nebo na boku. Důležitou roli hraje i zvolený materiál. Mezi žádané materiály patří například peří, bavlna, vlna, hedvábí, vlna nebo mikrovlákno.

Vsaďte na střídmost v ložnici

Ložnice patří k místnostem, které jsou určeny pro odpočinek a relax. Proto by měla být zařízena střídmě. Vyvarujte se v ložnici zbytečným věcem i nábytku. Dominantou každé ložnice by měla být dostatečně velká postel.

Co se týče barev, doporučujeme ji zařídit v zemitých nebo neutrálních barvách. Naopak se vyhněte všem výrazným barevným odstínům. Ve vymalované místnosti v tmavé barvě se lépe usíná, ale může působit na naši psychiku negativně. Naopak světlé barvy v ložnici navozují klid, ale je v nich zase příliš světla. Volte proto střed, případně kombinaci těchto barev.

Tipy pro dobrý odpočinek

  • Udržujte spací režim. Choďte spát i vstávejte ve stejný čas každý den.
  • Dejte si před spánkem horkou sprchu nebo teplou vanu. Tělo se uvolní a bude se vám pak lépe spát.
  • Pravidelně cvičte. Lidé, kteří pravidelně cvičí, mají větší pravděpodobnost kvalitnějšího spánku.
  • Před spaním nejezte, nepijte alkohol ani kofein.
  • Vyhněte se dlouhým šlofíkům přes den. Potřebujete-li odpočívat, pak jen do 20 min.
  • Před spaním čtěte knihu. Čtení v posteli totiž vždy unaví.
  • Udržujte v ložnici ideální teplotu. Ta by se měla pohybovat kolem 18 až 22 °C.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru ↑