Bydlení a rekonstrukce

Autor: redakce

0

Na prodej bytu v Brně si sežeňte profesionála. S kvalitním makléřem nemůžete prodělat!

Chcete prodat byt v Brně a uvažujete nad tím, že byste se o vše postarali zcela sami? Máte chuť realizovat obchod od začátku až dokonce takříkajíc ve vlastní režii? Bránit vám v tom nikdo nemůže, to v žádném případě. Měli byste si však uvědomit, že je to práce pro profesionály, která vyžaduje celou řadu znalostí a dovedností. Realitní obor je docela tvrdý byznys a pro amatéry v něm není místo. Nemáte-li potřebné zkušenosti, může se vám jakékoliv zaváhání, kterého se případně dopustíte, velice prodražit! Co máme na mysli? Hned uvidíte!

Je k prodeji bytu v Brně vhodná doba?

Pamatujte, že realitní byznys chyby neodpouští. Proč o tom mluvíme? Jistě víte, že se rezidenční nemovitosti v Brně a jeho blízkém okolí prodávají za rekordní sumy, které se stále více přibližují tomu, co je běžné v Praze. S ohledem na to se můžete špatně nastavenou nabídkovou cenou připravit klidně o stovky tisíc korun! Například. A jsou tu i další úskalí. Pokud nemáte obchodní talent, bude vám nejspíš činit potíže také správná prezentace vašeho bytu. A co prodejní smlouva? Sepsat tuto listinu tak, aby splňovala veškeré náležitosti, rovněž každý nedovede. Faktem zkrátka je, že nejlepším krokem, který se ve vaší situaci nabízí, je navázání spolupráce s realitní kanceláří. Než si ale v hlavě srovnáte, zda se při prodeji bytu vydat svou vlastní cestou, nebo zvolit rozumnější a bezpečnější variantu v podobě zkušeného makléře, je tu ještě jedna věc, kterou je dobré uvážit. Jaká? Není to nic menšího než správné načasování!

Trpělivost se vám může vyplatit

Správné načasování celé transakce je přinejmenším stejně důležité jako spolupráce s realitním odborníkem. Z jakého důvodu? Jak jsme si řekli, ceny nemovitostí určených k bydlení v posledních letech vystoupaly do neskutečných výšek. Brno je společně s Prahou v tomto ohledu zdaleka nejdražší. Přesto se zdá, že tento cenový růst zdaleka nekončí, což potvrzuje celá řada analytiků i developerů. Pro vás z toho vyplývá jedna zásadní otázka. Chcete byt prodat už nyní? Nebo se pokusíte ze situace vytěžit více a počkáte, zda dojde k dalšímu zdražování? Jistě, nějaké riziko tu vždycky je. Může se dostavit nenadálá a vleklá ekonomická recese, jejímž průvodním jevem obvykle bývá zlevňování v celé řadě hospodářských odvětví, realitní trh nevyjímaje. Pravděpodobnost něčeho podobného je však dle názorů většiny odborníků nyní mizivá. Trpělivost se vám tedy může vyplatit. Že potřebujete peníze co nejdříve? To pak není o čem přemýšlet. Začněte jednat ihned!

Výběr z nabídky bytů v Brně (12/2021)

Dispozice Výměra (m2) Typ vlastnictví Lokalita Cena (Kč)
1+kk 35 Osobní Vinohrady 3 790 000
2+kk 40 Osobní Židenice 4 300 000
2+1 59 Družstevní Kohoutovice 5 300 000
3+kk 66 Osobní Žabovřesky 6 600 000
4+kk 152 Družstevní Staré Brno 12 000 000

 

 

S realitní kanceláří, přesto opatrně!

Přestože se mezi námi najdou jedinci, kteří se na realitním trhu velmi dobře orientují a dovedou si poradit v podstatě se vším, co prodej nemovitosti vyžaduje, není jich mnoho. Když už na někoho takového narazíte, je to obvykle profesionální makléř. Pokud nejste o svých schopnostech přesvědčeni na 100 %, do ničeho se sami nepouštějte. Zkušenosti běžných lidí jasně dokazují, že je spolupráce s realitními kancelářemi v drtivé většině případů nejen bezproblémová, ale ve všech ohledech také výhodná. Musíte si ovšem vybrat „solidní firmu“! Nešikovní makléři nebo dokonce zprostředkovatelé, jejichž praktiky nejsou vždy férové, se u nás totiž také najdou. Jsou sice ve výrazné menšině, ale narazit na ně samozřejmě můžete. A jak se jim co nejlépe vyhnout?

„Realiťák roku“

Způsobů, jakými najít spolehlivého a schopného makléře, který prodej vašeho bytu zařídí, je hned několik. Buďte bez obav. Kvalitních odborníků je u nás dostatek a nemusí jít zrovna o vítěze soutěže „Realiťák roku“, v níž poměřují své dovednosti stovky profesionálů. Nejjednodušší je to samozřejmě ve chvíli, kdy máte ve svém okolí přátele či známé, kteří vám někoho doporučí, protože s ním sami mají dobrou zkušenost. Jestliže taková možnost není, poslouží vám reference, které jsou dostupné na internetu. Kde je hledat? Existují specializované weby, které vám s tím pomohou. Takové, které se zabývají shromažďováním dat týkajících se profesionality realitních kanceláří, agentur a makléřů a zároveň zprostředkovávají spolupráci mezi nimi a lidmi, kteří si nevědí rady s prodejem či pronájmem nemovitosti. Vy jednoduše vyplníte poptávkový formulář a systém vám poskytne nabídky prověřených odborníků, kteří vašim požadavkům vyhovují nejlépe. Až si mezi nabídkami vyberete, vámi zvolená „realitka“ vás kontaktuje, aby s vámi dohodla detaily budoucí spolupráce.

Podělte se o zkušenost s ostatními!

Až bude obchod u konce a váš byt změní majitele, nezapomeňte, kdo vám doporučil prostředníka, který se o hladký průběh celé transakce postaral. Vraťte se na internet a své zkušenosti s makléřem patřičně ohodnoťte. A to samozřejmě i tehdy, jestliže nebylo vše zrovna ideální. Pomůžete tak dalším, kteří si s výběrem realitní kanceláře nevědí rady.

Takové řešení nevypadá vůbec špatně, co říkáte? Nebo to přece jen risknete a zkusíte byt prodat „na vlastní pěst“?
Komentáře jsou uzavřeny:

Nahoru ↑