Zdraví unhappy woman crying on floor at home

Autor: KJ

0

Nepodceňujte nemoci psychického charakteru

Psychická onemocnění byla ve společnosti ještě koncem minulého století naprosté tabu, o němž se veřejně vůbec nehovořilo. V průběhu posledních let se jim ovšem konečně dostává pozornosti, kterou si nepochybně zaslouží. Proč? Protože s nimi bojuje opravdu velké procento populace. Jednou z nejčastějších poruch psychického rázu je pak generalizovaná úzkostná porucha, která spočívá v neustálém strachu postiženého člověka. Bližší informace o ní si rozebereme v následujících řádcích.

Ženy jsou mnohem rizikovější skupinou

Generalizovaná úzkostná porucha je strašákem ve skříni zejména pro ženy, které tímto onemocněním trpí až dvakrát častěji než muži. Jaké jsou projevy této úzkostné poruchy? Postižení lidé trpí neustálých strachem, ačkoli k němu nemusejí mít žádný zjevný důvod. Pořád si myslí, že něco není v pořádku. Bohužel se potýkají také s velmi nízkým sebevědomím, nekonečnými pocity viny, záchvaty strachu a nedokáží prosadit svá práva či přijmout kritiku.

Permanentní strach je samozřejmě ohromně vysilující, takže lidé trpící úzkostnou poruchou často působí naprosto vyčerpaně, ačkoli se žádné fyzické aktivitě nevěnovali. Mají také sklony k depresím a slabou imunitu.

Medical concept with psychologist visit

Jak se úzkostné poruchy zbavit?

Musíte si uvědomit, že i když se v dnešní době na psychické poruchy mnohem více dbá, medicína ještě nedospěla do fáze, kdy by dokázala všechny problémy dokonale popsat. V případě panické ataky tedy neexistuje žádná univerzální pilulka, jejíž účinky pomohou v řádu několika hodin. Lidé se strachu většinou úplně nezbaví, naučí se s ním však pracovat natolik dobře, že si s každým blížícím se záchvatem paniky poradí. Jak tedy léčit úzkostnou poruchu? V současné době se využívá především kognitivně behaviorální psychoterapie doplněná dechovým cvičením, v závažnějších případech se přistupuje k farmakoterapii.
Komentáře jsou uzavřeny:

Nahoru ↑