Profesionálně zpracovaný návrh hromosvodu a základové zemniče vás jednou pro vždy zbaví strachu z bouřky
Lidé si už dávno nespojují rozlícené živly s hněvajícími se božstvy, i tak ale v mnohých probouzejí hromy nemalé obavy. Potemnělá obloha, již křižují blesky doprovázené zvukovými efekty, které mohou otřást celým domem, budí nemalý respekt. Nelze navíc opomíjet fakt, že ještě na sklonku minulého století nebyly žádnou výjimkou domy bez hromosvodů a stávalo se, že blesk nemovitost zapálil.
Investovat do návrhu hromosvodu a jeho instalace se rozhodně vyplatí
Blesky jsou silné elektrické výboje, které si hledají co nejkratší cestu k zemi. Pokud udeří do stromu, budovy nebo jiného objektu, který je nedokáže absorbovat, dojde ke zvýšení napětí na všech vodivých předmětu objektu. To sice trvá jen krátký okamžik, následky ale mohou být fatální. Může dokonce dojít k totální destrukci domu.
Z čeho se skládá hromosvod?
Každý návrh hromosvodu musí zahrnovat 3 části, které jsou spolu propojeny.
- Střešní část je umístěna na střeše objektu. Zhotovuje se z vodivého materiálu, ideální je zvolit slitinu hliníku a duralu, nerez nebo měď. Tyto kovy na rozdíl od pozinkované oceli nekorodují a nevyžadují údržbu, navíc jsou odolné proti povětrnostním vlivům.
- Svodová část je tvořena drátem, který vede ze střešní části do uzemňovací soustavy. Může být viditelný, nebo zasazený do zdiva.
- Uzemňovací soustava je tvořena deskami, drátem a páskem z pozinkované oceli a svorkami s žárovým pozinkováním.
Jaký účel plní základové zemniče?
Základové zemniče jsou považovány za základní prvky elektroinstalace, smějí je instalovat osoby s náležitou kvalifikací. Základový zemnič je uspořádaný do kruhu a uložený v betonu. Měl by mít kontakt se zemí. Pokud tomu tak není, je třeba nainstalovat obvodový zemnič, který převezme jeho funkci.