Rodina house-3298917_1920

Autor: admin

0

Rodinný dům nebo byt?

Pokládáte si otázku, zda pro své budoucí bydlení zvolit rodinný dům nebo byt? Někteří lidé v této otázce mají jasno, ale hodně lidí si jistých není, zda zvolit pro své bydlení radši rodinný dům nebo byt.

house-3298917_1920

Podle odborníků záleží na životním stylu i penězích. Obecně však platí, že byty vyhledávají zejména mladé páry, svobodní lidé nebo mladé rodinky. Naopak rodinným domům dávají přednost rodiny s dětmi, které preferují klidnější prostředí a přírodu na místo rušného dění ve městě. Samozřejmě to ale není pravidlem.

Rodinný dům se zahradou

Rodinný dům má řadu svých výhod. Určitě u něj můžeme počítat s větším soukromím, neboť nebudete mít sousedy za zdí, nemusíte řešit hluk apod. Další výhodou rodinného domku je přítomná zahrada, která je zejména v hezkých dnech k nezaplacení. S rodinným domem jsme často v mnohem věštím kontaktu s přírodou, pokud tedy nekupujeme dům přímo v centru města.

2 možnosti, jak pořídit rodinný dům

 • Koupě domu – Pokud nechceme mít starosti s výstavbou a toužíme žít v lukrativnější lokalitě, pak je koupě hotového domu jasná volba. Koupit můžeme jak nový, tak i starší, který pak lze postupně rekonstruovat a různě předělávat.
 • Výstavba – Pokud toužíme po rodinném domě, který bude vypadat podle našich představ, pak se nabízí stavba rodinných domů a to buď na klíč nebo svépomocí. V tomto případě si ale budeme muset nejdříve obstarat pozemek, což někdy není jen tak. Výstavba svépomocí bývá dost náročná na čas, vše si budeme muset zařídit a obstarat sami. U stavby domu na klíč se o vše postará stavební firma.

Bydlení v bytě

Vlastnit byt je oproti rodinnému domu mnohem pohodlnější. Při jeho výstavbě nemusíme řešit žádné stavební povolení a o mnoho věcí se stará správce bytového domu nebo jiné odpovědné osoby. Velkou výhodou bytu je, že péče o něj zabere mnohem méně času, než jak je tomu u domu. Totéž platí i u různých oprav či úprav.

Pořízení staršího bytu

Pokud jste si jistí a chcete pořídit byt, budete stát před základní otázkou, zda pořídit novostavbu nebo byt starší. V některých případech vyjde starší byt lépe než novostavba, je ale důležité zvážit i to, zda bude potřebovat celý dům modernizaci. Mezi běžné závady bytového domu patří:

 • špatná střecha,
 • nedostatečná tepelná a zvuková izolace,
 • stará netěsnící okna,
 • nevyhovující výtah,
 • atd.

Starší byty mají i řadu výhod. Jednou z nich je cena. Starší byt bývá levnější oproti bytům v novostavbách. V tomto směru je ale důležité přihlédnout i k případným opravám, úpravám bytu nebo rekonstrukci. Další skvělou výhodou je fakt, že byt je již zabydlený, tudíž jeho užitné vlastnosti jsou ozkoušené. Předností je i samotné umístění. Starší domy se postupem času stávají součástí města a tudíž je zde i lepší občanská vybavenost.

Byt z novostavby

Naopak novostavby jsou oproti starším domům více moderní, stavěné s ohledem na energetické úspory a často dostupné s vlastním parkovacím stáním. Další jejich výhody jsou:

 • bytová výstavba pod odborným dohledem,
 • žádné starosti s výstavbou,
 • rychlost výstavby,
 • smluvně daný termín,
 • záruční doba v případě vad.

Ať už se rozhodnete pro cokoli, je důležité, abyste si vybrali tak, co je pro vás nejlepší a co vám bude vyhovovat. Než se definitivně rozhodnete, zvažte všechny výhody i nevýhody bytů i rodinných domů. Zkuste se poradit se svým okolím a vše si důkladně promyslete. Přece jen se jedná o velkou investici, mnohdy na celý život, takže je zde důležité, abyste i po pár letech svého rozhodnutí nelitovali.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru ↑