Rodina

Autor: KJ

0

Směřujte dítě k učení cizích jazyků: Čím dříve začnete, tím lépe pro něj

Bez znalosti cizích jazyků je život v současném světě mnohem těžší než kdy předtím. Setkáváme se s nimi stále častěji, a to nejen v zahraničí či v práci, ale i při běžných činnostech. V budoucnu bude multijazyčné prostředí ještě běžnější, a rodiče by na to měly děti řádně připravit. Kdy je však ideální doba pro začátek výuky, a na co si dát pozor? Odpovědi na nejčastější otázky známe a podělíme se o ně v následujících řádcích.

Dětský mozek se učí efektivněji

Zatímco do hlavy dospělého člověka cizí jazyky „nelezou“, dítě nasává nová slovíčka a fráze jako houba. Dokáže se plynně rozmluvit za mnohem kratší dobu a stejně tak si osvojí přirozený přízvuk. A když se stejně snadno naučí i druhou řeč, rodiče se nestačí divit. Ale není to pravidlem – v praxi velmi záleží na stylu učení.

Odborníci se víceméně shodují na tom, že dítě může dosáhnout u druhého jazyka úrovně rodilého mluvčího pouze za předpokladu, když se začne učit v předškolním věku. Výhodami menších dětí je efektivnější učení a lepší paměť, jakožto i spontánnost, menší strach ze selhání a další vlastnosti, které většina dospělých postrádá. Přesto je důležité, aby angličtina pro nejmenší či výuka jiného jazyka probíhala podle určitých pravidel.

Žádné biflování, ale učení hrou

Děti si cizí řeč nejlépe osvojí, když s ní mají pravidelný kontakt. Výuka musí mít hravou formu a využívat všechny smysly. Cílem je, aby si předškoláci k danému jazyku vybudovali pozitivní vztah a učili se ho s chutí. Zkušení lektoři vědí, že naprosto zásadním aspektem je časté střídání činností – jednotlivé aktivity by neměly trvat déle než několik minut.

A rozhodně není od věci, když se rodiče rozhodnou proniknout do tajů cizího jazyka společně s potomkem. Vůbec přitom nezáleží na tom, zda je předmětem výuky angličtina, nebo si rodina vybere kurzy francouzštiny pro děti i dospělé.




Komentáře jsou uzavřeny:

Nahoru ↑