Zdraví

Autor: redakce

0

Jak doplňují omega 3 mastné kyseliny vegani?

V dnešní době má člověk na výběr z mnoha různých alternativ stravování. Někteří se stravují podle zásad raw, další milují paleo nebo low-carb stravu. Velké množství, především mladých lidí, se stravuje vegansky, tedy bez živočišných produktů. Nutno podotknout, že tento stravovací styl není jen výstřelkem módní doby. Je udržitelný z hlediska ekologie. Ale o tom až jindy. Dnes jsme se přišli podívat na to, odkud mohou vegani doplňovat omega 3 mastné kyseliny.

Tuky jsou podstatnou součástí naší stravy, a to ty nasycené i nenasycené. Nasycené lze jako vegan získávat ve formě kokosového, kakaového a palmového tuku, nicméně není vhodné jich konzumovat moc, protože zvyšují riziko kardiovaskulárních chorob. Mezi ty nenasycené patří právě omega 6 a omega 3.

Tělo nenasycené mastné kyseliny potřebuje

Nenasycené mastné kyseliny, konkrétně polynenasycené, jsou jedněmi z esenciálních látek pro lidské tělo. Podporují funkci mozku, buněčných membrán a nervového systému. Působí jako prevence vůči kardiovaskulárním onemocněním, hypertenzi, diabetu, demenci, astmatu a mnohým dalším onemocněním. Právě proto jsou tak důležitou součástí jídelníčku.

Nedostatek omega 3 mastných kyselin se může projevovat v podobě hrubé a suché kůže, depresí, narušené imunity nebo snížením kognitivních funkcí. Na dostatečný příjem by si měly dát pozor hlavně těhotné ženy, kojící matky, děti.

Odkud brát omega 6 a omega 3?

Přírodním zdrojem jsou třeba semínka (slunečnicová, dýňová, sezamová), mák a tahini. Dále konopné semínko a vlašské ořechy, v nichž jsou i mastné kyseliny. Dobrá jsou i lněná a chia semínka, ale pro optimální absorpci je třeba je rozmixovat, případně si rovnou koupit drcená.

Další variantou jsou pak doplňky stravy. V lékárně se však vždy ptejte, z čeho omega 3 pocházejí. Například česká společnost Naturvita vyrábí Omega 3 Vegan, kde jsou kyseliny omega 3 získávány z mořské řasy. V jiných produktech mohou být živočišného původu, tak pozor na to.

Zmíněný Omega 3 Vegan se dá pořídit například v internetové lékárně Gigalekarna.cz.

 

36842-36525-naturvita-banner-biosil

 
Komentáře jsou uzavřeny:

Nahoru ↑