V domácnosti i na zahradě: Tipy, jak využívat dešťovou vodu a ušetřit

Dešťová voda je cenným zdrojem, který lze využít k různým účelům. Vzhledem k rostoucím nákladům na vodné a stočné je hledání možností praktického využití dešťovky nejlepším způsobem, jak ušetřit peníze. V tomto článku najdete hned několik tipů – některé znáte, další vás možná překvapí.

Zavlažování zahrady

Dešťovou vodu lze použít k zavlažování zeleně, typicky záhonů a zatravněných ploch. Dešťovka je měkčí než voda z kohoutku – neobsahuje chlór, ale naopak je bohatší na živiny a má ideální teplotu, a proto se k zalévání rostlin velmi hodí. Věřte, že je zalévání zahrady touto vodou je to nejlepší, co pro ni můžete udělat.

K zachycování dešťové vody lze použít sudy na dešťovou vodu, stejně jako větší retenční nádrže.

Mytí a čištění

Dešťová voda je vhodná k mytí automobilů, kol a dalších věcí, k jejichž čištění není nezbytná hygienicky nezávadná (tzn. pitná) voda. Samozřejmě se hodí také na běžné úklidové práce, tj. k vytírání podlah, čištění oken a mytí nádobí.

Splachování toalety

Splachování denně „spolkne“ zhruba 30-40 % z celkového objemu spotřebované pitné vody, což není zrovna málo. Naštěstí ji může plnohodnotně zastoupit dešťová voda. Stačí ji zachytávat, přefiltrovat a samostatnými rozvody přivést až do splachovací nádržky.jb inflables

Napájení hospodářských zvířat

Čerstvá dešťová voda může být prospěšná pro hospodářská zvířata, jako jsou slepice, kozy, králíci, koně a další. Podmínkou je, aby se voda v nádrži nekazila – například z důvodu nánosu jemného materiálu (prachu a pylu) či dalších nečistot. Tomu lze předejít důslednou (a pravidelnou) údržbou nádrže.

Vaření

Dešťovou vodu je možné převařit a použít k vaření. To se může hodit zejména v době extrémního sucha, kdy jsou zásoby vody ve studni nízké.

Využíváním dešťové vody k výše uvedeným účelům lze ušetřit nemalou částku, a navíc a přispět k šetření vodou. Další tipy najdete na blogu vodohospodářské projekční kanceláře ZAKRA.
Komentáře jsou uzavřeny:

Nahoru ↑