Bydlení a rekonstrukce

Autor: redakce

0

Vybíráme záclony a závěsy

Nevíte, jaké záclony do interiéru? Záleží na vašem vkusu, celkovém ladění domácnosti stejně jako stupni zatemnění, jehož chcete v místnosti docílit.

Záclony, závěsy, ložní povlečení, kusové koberce, ubrusy a dekorační polštářky. Všechny tyto prvky souhrnně nazýváme pojmem bytový textil. Ten má v interiéru naprosto nezastupitelnou moc. Zútulňuje ho a navozuje v něm domáckou atmosféru. Záclony navíc v závislosti na zvoleném materiálu zabraňují zvídavým pohledům kolemjdoucích.

Záclony podle materiálu

Na trhu se setkáme se záclonami různých materiálů. Základní rozdělení je na záclony přírodní a z umělého materiálu. Na pohled jsou od sebe k nerozeznání. Z průsvitných materiálů se mezi uživateli těší největší oblibě žakár, mušelín, voál a organzu. Jaký zvolit?

Organza, nebo voál?

V moderně zařízených interiérech se skvěle vyjímá lehká a elegantní organza typická jemnými a hustě tkanými vlákny, leskem a vypalovanými vzory a motivy. Proces její výroby je o něco delší, což se také projevuje na její vyšší ceně. Cenově dostupnější jsou hotové záclony z voálu. Jejich struktura je sice ve srovnání s organzou hrubší, což je však zase činí odolnějšími, trvanlivějšími a nenáročné na údržbu.

Poloprůsvitné záclony

Netoužíte-li po průsvitných záclonách, nabízejí se materiály jako bavlna, trevíra, tkané hedvábí, potištěný kartoun, bavlněný satén či různá metráž směsové látky. Skvěle se v interiéru ale vyjímají také batistové záclony s plátnovou vazbou z polyesteru. Velmi romanticky na oknech rovněž vypadají na pohled pomačkané crashované záclony.

Závěsy podle materiálu

Co se materiálu pro závěsy týče, jejich výběr závisí na stupni zatemnění, kterého chcete v interiéru dosáhnout. Toužíte-li pro naprosté tmě, investujte do závěsů neprůhledných či zatemňovacích (někdy se setkáte s pojmem blackout). Ty se skládají z několika vrstev, a proto také jsou skvělým hlukovým izolantem. Dobrou službu vám ale udělají i závěsy neprůhledné.

Závěsy jako dekorace

Mají-li závěsy v interiéru plnit spíše dekorativní funkci, zvolte ty s vysokým leskem, popřípadě poloprůhledné. Velmi působivého efektu docílíte, sladíte-li závěsy s dalším bytovým textilem, jako jsou dekorační polštářky a kusové koberce.
Komentáře jsou uzavřeny:

Nahoru ↑